Sık Sorulan Sorular
1. Kombi Nedir? Nasıl Çalışır?
Kombi konut veya iş yerlerinde ısıtma ve sıcak su konforu sağlayan cihaza denir. Doğalgaz ve oksijeni bir araya getirip meydana gelen yanma işlemi neticesinde ortaya çıkan ısı enerjisini talebe göre kalorifer sistemine veya sıcak su tesisatına aktarır.
2. Bacalı Kombi nedir? Hermetik Kombi Nedir?
Bacalı kombiler isimlerini bina mevcut baca sistemlerine bağlandıkları için almışlardır. Yanma sırasında oksijeni ortamdan alırlar yanma sonucu ortaya çıkan atık gazı baca bağlantısıyla dışarı atar. Bu nedenle bacalı kombilerde kombinin bulunduğu ortamın havalandırılması tavsiye edilir. Bacalı kombilerde kombi kullanımında genel olarak tavsiye edilen yıllık bakımın yanı sıra yıllık olarak baca temizliği de yapılmalıdır. Bacalı kombiler günümüzde çok fazla tercih edilmemekle beraber hermetik kombilerde baca çıkışı direk olarak bina dışına bağlanır. Özel tasarlanmış baca sistemiyle yanma için gerekli oksijen bacadan özel bir fan yardımıyla dış ortamdan alınıp yanma sonrasında açığa çıkan atık gaz ve su buharı aynı bacayı kullarak farklı sistemle yine dış ortama atılır. Hermetik kombilerde ortamda bulunan oksijen yanma işlemi sırasında kullanılmadığından ve tamamen izole edildiğinden ortamın havalandırılmasına ihtiyaç duyulmaz. Hermetik kombiler bacalı kombilerin ihtiyaç duyduğu havadar çalışma ortamının sağlanamadığı konutlarda yaygın olarak tercih edilir.

3. Yoğuşmalı kombi nedir? Konvansyonel kombilerle farkı nedir?
Konvansiyonel kombiler ve yoğuşmalı kombiler de baca tipi açısından hermetik kombi grubuna girereler. Yanma işlemi sonrasında ortaya çıkan atık gaz, konvansiyonel cihazlarda bacadan direkt atılırken, Yoğuşmalı cihazlarda bacadan atılmadan önce yoğuşma teknolojisi kullanılarak sisteme geri kazandırılarak ilave verim elde edilir. Bu sayede çevreye atılan atık gaz miktarı azalarak hava kirliliğinin önüne geçilir.
Yoğuşmalı Kombi 2015 yılında Avrupa Birliği ülkelerinde, zorunlu hale gelecek yeni bir teknolojidir.
4. Cihazlarınızın garanti süresi kaç yıldır?
Vaillant ürünlerinin garanti süresi 2 yıldır.
5. Kombimin garanti süresi nasıl ve ne zaman başlar ?
Vaillant servis teknikerinin cihaz ile ilgili gerekli ayar ve kontrolleri yapması, kullanımı hakkında bilgi vermesi ve garanti belgesini onaylaması ile garanti süresi başlamış olur.
6. Kombimin ilk çalıştırılması kim tarafından yapılacak, ben fişi takıp çalıştırabilir miyim ?
Kombinin ilk çalıştırması muhakkak Vaillant servis teknikerleri tarafından yapılmalıdır, ilk çalıştırma esnasında cihaz ile ilgili ayarlar, gaz uygunluğu, tesisat ve montaj şartnamesi uygunluğu kontrol edilir, gerekli şartlar uygunsa cihazın çalıştırması yapılır.
Vaillant servis tarafından çalıştırılmayan cihazlar garanti teminatı dışında kalır.
7. Servis geliş zamanını nasıl öğrenebilirim?
Servis geliş saati ve diğer sorularınızı www.vaillant.com.tr web adresinden ‘’servis zamanı sorgulama’’ menüsünden veya 444 2 888 erişim numaramızdan ulaşarak çözüm merkezimizde görevli müşteri temsilcilerimizden öğrenebilirsiniz.
8. Kombimi en ekonomik nasıl kullanabilirim, birkaç peteği kapatmak doğalgaz kullanımında tasarruf sağlar mı?
Doğal gaz tüketimi dairenin izolasyonuna göre büyük farklılıklar göstermektedir. Dairenizin dış cephelerinde izolasyon yok ise; yaptırılması büyük oranda enerji tasarrufu sağlayacaktır. Ayrıca sıcaklık ayarı cihaz üzerinden yapılıyor ise gece sıcaklığı gündüz sıcaklığına göre düşürülmelidir. Dış hava sıcaklığına göre de sıcaklık ayarları değiştirilmelidir. Bu sıcaklık ayarlarını yapmanın en kolay yolu bir oda termostatı veya dış hava duyargalı regler kullanmaktır. Bu otomatik kontrol cihazları ısıtma sistemini ayarlanan sıcaklığa ve yapılan zaman programına göre çalıştırarak tasarruf sağlayacaktır.
Bazı petekleri kapatmak tasarruf sağlar ama bu tasarruf kapatılan peteğin oranında olmaz, daha az olur. Yani mevcut peteklerin yarısını kapatmak % 50 enerji tasarrufu sağlamaz.
9. Kombimin su basınç ayarı kaç da olmalıdır ?
Basınç ayarı Minimum 1, maksimum 1.5 bar da olmalıdır.
10. Kombimin su basınç seviyesi devamlı düşüyor ne yapmalıyım ?
Cihaza iki yıl veya daha fazla süredir bakım yapılmamış ise Vaillant teknik servisi tarafından genleşme tankının basıncı kontrol edilmelidir.Genleşme tankı basıncın düşük olması da sistem basıncının düşmesine neden olur. Genleşme tankının basıncı yeterli seviyeye getirildiği halde sistem basıncı düşüyor ve cihazdan içinden su damlamıyor ise tesisatta kaçak vardır. Isıtma tesisatı tesisatçı tarafından kontrol edilerek kaçak giderilmelidir.
11. Kombim arızalandı ne yapmalıyım ?
444 2 888 Erişim numaramızdan Vaillant Çözüm Merkezini arayabilir veya www.vaillant.com.tr web sitemizden servis talebinde bulunabilirsiniz.
12. Kombide yaz konumu nedir, kış konumu ne dir ? Mevsimsel değişikliklerde servis çağırmalımıyım?
Cihaz yaz konumundayken sadece sıcak su musluğu açıldığında çalışır ve sıcak su ihtiyacınızı karşılar. Cihaz kış konumundayken öncelik sıcak su konumu olup, sıcak su talebi sona erdiğinde kaloriferleri de ısıtmaktadır.
13. Sadece sıcak su kullanmak istediğimde ne yapmalıyım?
Cihazın kalorifer ayar düğmesi en sol konuma getirilmeli ve kapatılmalıdır, böylece sadece sıcak su musluğu açıldığında cihaz çalışır.
14. Geceleri kombiyi nasıl bir ayarda tutmalıyım?
Gece ortam sıcaklığı 16-17 C’nin altına düşmeyecek şekilde kombinin üzerindeki kalorifer düğmesi ayarlanmalıdır.
15. Kombime neden bakım yaptırmalıyım, hangi aralıkla bakım yapılmalıdır ?
Yapılan bakımdan sonra kombinizin randımanı artar, kullanım süresi uzar, doğalgaz tasarrufu sağlar, kombinizin konforlu bir şekilde uzun yıllar boyunca sizlere hizmet etmesini sağlar. Kombinize garanti süresi bitiminden sonra (İlk iki yıl bakıma ihtiyaç duyulmaz), yılda bir kez mart ile ağustos ayları arasında bakım yaptırmanızı tavsiye ediyoruz.
16. Oda termostatı ne işe yarar, ne gibi avantaj sağlar ?
Isıtma sistemini ayarlanan sıcaklığa ve yapılan zaman programına göre çalıştırır, sıcaklık konforu ve yakıt tasarrufu sağlar.
17. Uzun bir süre kombimi kullanmayacağım ne yapmalıyım? Donmaya karşı nasıl bir tedbir almalıyım ?
Cihazın elektriğini ve doğal gazını açık bırakarak, kalorifer ayar düğmesini en sol konuma çevirmemiz gerekir.
Eğer kış sezonu boyunca cihaz kullanılmayacak ise; servis hizmeti alınmalı, cihazın içerisinde donmaya karşı önlem olarak suyunun boşaltılması ve bazı parçaların sökülmesi gerekmektedir.
18. Gelen servis teknikerinin Vaillant tarafından gönderildiğini nasıl anlayabilirim ?
Evinize gelen Vaillant servis teknikerleri kıyafeti üzerinde Vaillant logosu, Vaillant kimlik kartı, takım çantası üzerinde Vaillant yazısı, servis aracında yeşil veya beyaz renk üzerine Vaillant logosu gibi kurumsal çizgiler vardır, bunlar anlamanıza yardımcı olacaktır.
19. Kombi kullanırken doğalgaz tüketiminde tasarruf etmek için nelere dikkat etmeliyim?
Yapılması Gerekenler
Bina yalıtımının yapılması.
Tam yoğuşmalı kombi kullanılması
Doğru keşif ve doğru kapasitede cihaz seçiminin yapılmış olması.
Geceleri evin ısı kaybını engellemek için kombi kapatılmadan düşük seviyede seviyede çalışması sağlanmalıdır.
Dikkat Etmeniz Gerekenler
Tam yoğuşmalı kombilerin bakımlarının aksatılmaması.
Evin ısıtmaya ihtiyaç duymayan alanlarında (kullanılmayan bir oda gibi) bulunan radyatörlerin kapatılmaması.
Evdeki radyatörlerin önüne ve üstüne, dekoratif eşyalar (mermer, ahşap kaplama, vb.) konulmamalıdır.
Tam yoğuşmalı kombiler, ortam sıcaklığına duyarlı otomatik kontrol cihazları ve termostatik vanalar olmadan kullanılmamalıdır
20. Vaillant Servis Teknikerleri Nasıl bir eğitimden geçer?
Vaillant servis teknikerleri; işe alım sürecinde aranan niteliklere uygun olan adaylar yazılı ve sözlü sınavlara davet edilip bu sınavları başarı ile geçen adaylar 3 ay süresince uzman eğitmenler tarafından teorik ve pratik teknik eğitimlere tabi tutulurlar.Eğitim döneminde ve sonunda yapılan sınavları başarı ile tamamlayan adaylar servis teknikeri olarak göreve başlar.
Vaillant servis teknikerleri 6 ayda bir düzenli olarak psikolojik ve teknik eğitimler alarak, yıl genelinde bilgilerin güncel kalması sağlanır. Yapılan denetimlerde görülen eksiklikler bu eğitimler ile giderilmeye çalışılır.